מן התקשורת

גלובס

ביקש לפנות את אחיו מהמשק החקלאי שירשו מההורים; מה קבע בית המשפט?

אח אחד קיבל את הזכויות בנחלה, ואחיו בנה על הקרקע בית רחב ידיים. כשהסכסוך ביניהם הגיע לאלימות קבע בית המשפט שהאח יפונה, אך יקבל פיצוי.

פורסם בתאריך: 12/6/2022

Walla

שני לקסוס ממשכורת של 15 אלף שקל? הגירושים שחשפו הון שחור

האישה תבעה מזונות, הגבר טען שהוא מרוויח 15 אלף שקל, אבל רמת חייהם הייתה, איך נאמר, קצת גבוהה יותר. מה קורה כשבית המשפט חושף את הכסף השחור והאם יש לכך השלכות גם מבחינת רשויות המס?

פורסם בתאריך: 8/5/2022

YNET

פיצוי חריג בתיק ניכור הורי: אישה תשלם לגרוש 100 אלף שקל

בית המשפט קבע כי ה"דמוניזציה" כלפי האב שנבנתה בבית האם ובעלה בקרב הילדים, הובילה לכך שהם מסרבים לכל קשר איתו: "הסיתו ויצרו סביבה של 'אנטי'". עו"ד לענייני משפחה: "מתמודדים עם ניכור הורי בשגרה".

פורסם בתאריך: 17/4/2022

Yedioth

ניכור הורי: אישה תשלם 100,000 שקל לגרוש כי גרמה לנתק בינו ובין הילדים

פסיקה חריגה של בית משפט לענייני משפחה, אשר חייב אישה לשלם 100 אלף שקל לגרוש שלה, בגין הנזק שנגרם לאב כתוצאה מהתנהלותה, שגרמה לניכור הורי של ילדיהם המשותפים כלפי האב.

פורסם בתאריך: 17/4/2022

כלכליסט

בית המשפט קבע: הילדים יחוסנו – למרות התנגדות אימם

בית המשפט קיבל את עמדת האב לחסן את ילדיו הקטינים בכלל חיסוני השגרה המומלצים ע"י משרד הבריאות. השופטים קבעו כי מאחר ולא הוכח כי קיימת מניעה רפואית למתן חיסונים שיגרתיים לקטינים הרי שטובתם היא בחיסונם.

פורסם בתאריך: 6/4/2022

YNET

האב רצה לחסן את ילדיו, האם התנגדה. בית המשפט קבע: קבלת חיסון היא טובת הילד

בית המשפט המחוזי מרכז קבע כי יש לחסן שני ילדים של זוג שהתגרש בחיסוני השגרה המומלצים על ידי משרד הבריאות, אף שאמם מתנגדת לכך. השופטים: "מתן חיסון כנגד מחלות משרת את טובת הקטין וטובת סביבתו, אלא אם יוכח כי לאותו קטין קיימת מניעה לקבל את החיסון".

פורסם בתאריך: 6/4/2022

גלובס

בית המשפט קבע שהדירה אינה שייכת לאישה, אבל איפשר לה להתגורר בה למשך 15 שנה

בית המשפט פסק כי בית מגורים אמנם שייך לאביו של הבעל, אולם העניק לאישה (כלתו) זכות מגורים למשך 15 שנה, אף שבני הזוג התגרשו.

פורסם בתאריך: 3/4/2022

SHEE

"עברנו למגדל יוקרה, נכנסתי להריון ואז התבררה האמת"

מעלליו של מי שכונה "נוכל הטינדר" הפכו לסדרה בנטפליקס ויצרו רעש תקשורתי, אבל יש מי שנתקלים בסיפורים כאלה מדי יום. מה ניתן לעשות כדי להפחית את הסיכון מליפול קורבן לרמייה והתחזות?

פורסם בתאריך: 16/3/2022

גלובס

הרעיון להקמת בית משפט כלכלי לענייני משפחה הוא פופוליזם מסחרי

קריאות פומביות שנשמעו להקמת בית משפט כלכלי לענייני משפחה מוכיחות שאין בכך צורך ובחינתם מעלה חשש כי מדובר בפופוליזם מסחרי המוביל דווקא לפתרון אחר – הגדרת מומחיות ספציפית לעורכי דין.

פורסם בתאריך: 13/2/2022

Walla

הקשר עם הבת נותק. האם לסבתא יש זכות לראות את הנכדים?

הבת חזרה בתשובה וניתקה את הנכדים מהסבתא שלא ויתרה ופנתה לבית המשפט; האם כאשר בן או בת מחליטים להתנתק מהוריהם, עדיין תישמר להם הזכות להתראות עם הנכדים?

פורסם בתאריך: 9/2/2022

גלובס

האישה ביקשה שהבעל יעזוב את דירת המגורים לאחר 25 שנה. מה קבע בית המשפט?

הבעל טען שמשך התקופה וההשקעות שביצע מקנים לו זכויות בעלות בדירה, אולם בית המשפט פסק שיעזוב את הדירה בתוך 30 יום.

פורסם בתאריך: 6/2/2022

Isrtael Hayom

בית המשפט קבע: האם אפשר לחייב הורה גרוש לחסן את ילדו?

ככל שעובר הזמן מתחילת מבצע החיסונים לילדים, מתרבים דיווחי הורים גרושים על קשיים בגיבוש הסכמות לחיסון ילדים בגילאי 5-11. הסכמות אלו נדרשות על ידי כל גורם רפואי לצורך ביצוע פעולה רפואית שאיננה בגדר הצלת חיים מיידית. יש כבר החלטות של בית המשפט ובית הדין הרבני בנושא.

פורסם בתאריך: 5/1/2022

גלובס

הורים גרושים ומעוניינים לעבור לחו"ל עם הילדים? כל מה שצריך לדעת

כיצד נקבע גורל הילדים כאשר אחד מההורים מעוניין לעבור לחו"ל? מה המשמעות של גיל הילדים ורצונותיהם ומה השיקולים שיכריעו? מה כוללת בדיקת המומחים והאם זו הופכת את בית המשפט ל"חותמת גומי"? מומחים בענייני משפחה וירושה מסבירים על הזכויות והחובות

פורסם בתאריך: 7/12/2021

YNET

"הגרוש מסית את הילד, שלא רוצה לבוא": מה זה ניכור הורי ומה עושים איתו?

עורכי הדין דניאל פרידנברג ואוהד הופמן, שותפים מייסדים במשרד הופמן & פרידנברג המתמחה בענייני משפחה וירושה, מציינים כי החוק בישראל מקבע את מעמדם של שני ההורים כבעלי זכויות זהות על הילדים – וכל עוד שלא מדובר במקרים דחופים וחריגים במיוחד, כל פעולה הקשורה בשגרת החיים של ילדים קטינים טעונה הסכמה בין ההורים.

פורסם בתאריך: 7/12/2021

Yedioth

ילדים תחת השפעה

המושג "ניכור הורי" – כאשר הורה גרוש מסית את ילדו וגורם לו להתנכר להורה השני – נפוץ לאחרונה יותר ויותר בשיח ובבתי המשט. איך יודעים מתי מתרחש ניכור הורי, מה אפשר לעשות נגדו, ואיך פוסקים בתי המשפט.

פורסם בתאריך: 3/12/2021

גלובס

הקרקע ניתנה במתנה והושבחה בשנות הנישואים – למי שייכות הדירות שנבנו עליה ?

בית הדין הרבני בפתח תקוה פסק כי הקרקע אמנם שייכת לאישה ורשומה על שמה, אולם הבעל זכאי לחצי מערך הדירות שנבנו עליה.

פורסם בתאריך: 1/11/2021

Walla

זכתה בלוטו, נתנה כסף לבן הזוג ואז תבעה אותו בחזרה

אישה שזכתה בלוטו ב-40 מיליון שקל, נתנה לבן הזוג 300 אלף שקל מתוכם. אולם לאחר שנפרדו תבעה את הסכום בחזרה. המקרה הזה לא רק מוזר, אלא גם מורכב. מה פסק בית המשפט ומדוע יש פה גם לקח חשוב לכולנו?

פורסם בתאריך: 25/10/2021

jpost

Parents want their kids not to fight about money after they are gone

Ahead of the International Day of Older Persons, a holiday established by the United Nations and observed on October 1, Adv. Ohad Hoffman discussed the steps that elderly people can take to put their assets in order. The goal of the day is to raise awareness about issues affecting the elderly, as well as appreciating their contributions to society

פורסם בתאריך: 30/9/2021

SHEE

"מתחת לכיפה של בעלי הסתתר אדם בוגדני ושקרן" – הליכי גירושין בציבור הדתי

שני מקרים של גירושין של נשים דתיות מבעל בוגדני כמעט הסתיימו בשלילת הזכויות שלהם והאשמת הקורבן. עורכי הדין אוהד הופמן ודניאל פרידנברג מסבירים את ההבדלים הגדולים בין סכסוך משפחתי חילוני, לבין דתי.

פורסם בתאריך: 13/9/2021

גלובס

האם נכס חיצוני של בני זוג נחשב לרכוש משותף?

פסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט העליון אישרר את פסיקת בית המשפט המחוזי כי נכסים שהיו רשומים במשך עשרות שנים רק ע"ש הבעל יהיו משותפים לו ולרעייתו.

פורסם בתאריך: 5/9/2021

מגזין בית המשפט

הפיתוי של מנהל העיזבון

מנהל עיזבון מתמנה ע"י ביהמ"ש ומשמש כזרועו הביצועית הארוכה. חלק מתפקידיו המוגדרים בחוק הוא לנסות להביא את הצדדים להסכמות ומכן נגזרת גם חובתו הבלתי כתובה לאינטרס כפול: הפחתת ההתדיינות וחיזוק האמון במערכת המשפט.

פורסם בתאריך: 1/8/2021

Walla

ויתר על חלקו בירושה כדי להתחמק מחוב. מה פסק בית הדין הרבני?

חוק הירושה מאפשר ליורש להסתלק מחלקו בעיזבון, אולם בית המשפט העליון הכפיף את זכות ההסתלקות לחובת תום הלב – בעיקר כדי להימנע מהסתלקות שתשמש יורש חסר נכסים כדי לחמוק מתשלום חוב. פסק הדין מכשיר הסתלקות של יורש של גבו צבור חוב של 200 אלף שקל, ולפיכך מעורר מחשבה.

פורסם בתאריך: 18/7/2021

Walla

האב, הבן והמלגות: הירושה שהסעירה את הטכניון

מחלוקת משפטית בין הטכניון ובין בן יחיד שהתייתם מאביו עוררה בבית המשפט המחוזי שאלה משפטית חשובה אודות תוקפה של צוואה שערך חולה נפש שלא הוכרז כפסול דין, כשהאב הוריש מיליונים למלגות סטודנטים והבן התנגד בטענה כי לקה בנפשו. מה פסק בית המשפט?

פורסם בתאריך: 13/7/2021

גלובס

היורשים ביקשו למכור את הנכס בניגוד לצוואת הסבתא. מה קבע ביהמ"ש?

בפסק דין שעסק בבקשתם של יורשים למכור נכסים כדי לכסות צרכים רפואיים, בניגוד להוראה מגבילה שנקבעה בצוואה, בית המשפט מצא פתרון יצירתי.

פורסם בתאריך: 20/6/2021

Walla

נסעת לחו"ל ללא הסכמת בן הזוג? עליך להיבדק בפוליגרף

פסק דין שניתן ע"י ביה"ד הרבני האזורי בחיפה פותח צוהר להתדיינות המתנהלת מאחורי הדלתיים הסגורות של בתי הדין הרבניים. במקרים רבים מגיעה המחלוקת למבוי סתום שמקשה על ההכרעה – ואז נעזרים לעיתים בבדיקות פוליגרף. כך היה עם אישה שטסה לחו"ל ללא הסכמת בעלה ובגדה בו.

פורסם בתאריך: 26/5/2021

מגזין בית המשפט

בא לקלל ונמצא מברך

דחיית הבקשות הרבות לפסילת שופטי משפחה שהגיעו לנשיאת ביהמ"ש העליון מתחילת שנת 2021 מחזקת את תפקידם החשוב והמורכב של שופטי בית המשפט לענייני משפחה. דווקא בקשות הפסילה – מלמדות על תפקודם הראוי של שופטי בית המשפט לענייני משפחה.

פורסם בתאריך: 1/5/2021

גלובס

הקרב על דירת הסבתא: האם מכירה או מתנה

פסק דין ביטל העברת דירה מסבתא לנכדה וקבע חידוש הנוגע לרישום בטאבו

פורסם בתאריך: 18/4/2021

גלובס

מהאחים דיין ועד קובי מימון: סכסוכי המשפחה שהופכים לחקירות מס

במסגרת סכסוכי משפחה רבים נחשפים הקרביים הכלכליים של הצדדים לסכסוך, ולעיתים הם מתגלגלים מבתי המשפט לענייני משפחה למסדרונות רשות המסים • מה קורה כשהעלמות מס סודיות עולות על הראדר?

פורסם בתאריך: 7/4/2021

גלובס

שלושה דברים שצריך לדעת לפני שניגשים לערוך צוואה

לאחר שלא עודכן מאז שחוקק לפני כמעט 60 שנה, פורסם להערות הציבור תיקון לחוק הירושה. עד שהתיקון ייכנס לתוקף, שלושה מומחים לדיני ירושה מייעצים כיצד עורכים צוואה.

פורסם בתאריך: 5/4/2021

Maariv

שיעור ביחסים: הבן מהדרום תבע את אביו – וקיבל שיעור ביחסים עם ההורים

בית המשפט לענייני משפחה באשדוד דחה תביעה הגיש בן 71 נגד אביו בן ה-93 לקבלת כספים על הסיוע והטיפול שהעניק להוריו במשך השנים, לאחר שקבע: "מצוות כיבוד אב שורשיה בחובה מוסרית, אנושית ודתית".

פורסם בתאריך: 18/3/2021

Walla

ביקשה לרשת את זוגתה שהלכה לעולמה. מה פסק בית המשפט?

חוק הירושה מכיר בזכות הירושה של בני זוג ידועים בציבור שלא נישאו מעולם, אולם הסעיף הרלוונטי מנוסח בלשון "איש ואישה" – מה שהקשה על קבלת תביעת הירושה של בת הזוג של אישה שהלכה לעולמה.

פורסם בתאריך: 14/3/2021

Isrtael Hayom

5 מיליון דולר עברו בירושה לכלבה המשפחתית

איש העסקים ביל דוריס וידא שכלבתו לולו תזכה לטיפול מסור גם לאחר מותו והותיר לה ירושה מכובדת . רוצים להוריש סכום לחיית המחמד שלכם? כך תעשו זאת

פורסם בתאריך: 21/2/2021

Walla

יאכטות, אחוזות יוקרה ומיליארדים; הירושה שמסעירה את האלפיון העליון

הפרסומים אודות צוואתו של מיכאל שטראוס ז"ל חשפו לציבור טפח מאורח החיים של עשירי ישראל. יאכטות שעוגנות במספר נמלים בעולם, מטוסים פרטיים, אחוזות בחו"ל, כספים בהיקף אדיר, ואווירת מסתורין. לצד הילת העושר קיימת מורכבות רבה בכל הקשור להורשת הרכוש לדור הבא

פורסם בתאריך: 17/2/2021

ICE

תנו לבית הדין לעשות את מלאכתו – מקרה שירה איסקוב כמשל

פרסומים מוקדמים בסכסוכי גירושין יכולים רק להזיק לקידום האינטרס הברור של כל אישה שנפגעת מאלימות במשפחה. מקרה שירה איסקוב כמשל.

פורסם בתאריך: 10/2/2021

YNET

הפחתת דמי מזונות – רק במקרים חריגים

בית המשפט העליון סוגר את הדלת להפחתה אוטומטית של מזונות לפי ההלכה משנת 2017 (בע"מ 919/15) שקבעה כי החיוב לא יוטל בהכרח על האב אלא על ההורים יחד לפי יכולתם הכלכלית.

פורסם בתאריך: 2/2/2021

Yedioth

מכה לאבות גרושים

פסיקה חדשה של בית המשפט העליון מצמצמת את יכולתם של גרושים מלפני יולי 2017 לבקש מבית המשפט להפחית דמי מזונות רק למקרים שבהם מוכחת הרעה משמעותית במצבם הכלכלי

פורסם בתאריך: 2/2/2021

גלובס

הבית נרכש מכספי החברה, אבל בת הזוג זכאית למחציתו

ערבוב בין נכסים פרטיים ומסחריים עלול ליצור סכסוכים משפטיים. כאשר מדובר בנכסי מקרקעין, הרישום במרשם החוקי הוא הציר המרכזי להכרעה בדבר הבעלות.

פורסם בתאריך: 31/1/2021

YNET

סדר עדיפויות: מזונות ילדים או החזרת חובות לנושים ?

בעקבות פסיקה תקדימית של בית המשפט המחוזי בתל אביב: מזונות ילדה בת 4 ישולמו מקופת הכינוס של אביה המנוח כשהם קודמים לסילוק החובות לנושים

פורסם בתאריך: 26/1/2021

Yedioth

תקדים: מזונות ליתומה קודמים לכסף לנושים

ביהמ"ש קבע: ילדה בת 4 שאביה נפטר בעודו בהליך פשיטת רגל, תקבל דמי מזונות מקופת כינוס הנכסים. השופט: אם לא נורה כך, נגזור עליה חיי עוני מרוד".

פורסם בתאריך: 26/1/2021

Walla

"שטן בגוף אדם": בת הזוג תבעה את הגרושה, זכתה – ולא קיבלה שקל

"שטן בגוף אדם", "מטפלת רוחנית", "שטיפות מוח". קרב השמצות בפייסבוק בין בת הזוג הנוכחית לגרושה הגיע לבית המשפט. השופטת פסקה לטובת התובעת, אבל לא חייבה את הנתבעת, ויש לכך סיבה טובה.

פורסם בתאריך: 23/12/2020

גלובס

אלימות בין הורים במשפחה – מה יהא על הילדים ? קריאת השכמה למחוקק

קריאת השכמה למחוקק: לא ניתן לאפשר שום מציאות שבה נפגעי עבירה וילדים קטינים יינזקו נזקים משניים.

פורסם בתאריך: 9/12/2020

Walla

תורתו אומנותו? לא על חשבון מזונות הילדים

אב גרוש ניסה להתגונן מתביעת מזונות לבנו בן השלוש בטענה שהוא אברך כולל שתורתו אומנותו והוא איננו מתפרנס בצורה שמאפשרת לו לשלם מזונות. בית המשפט לא התרשם מהטענות, ובמהלך שלב ההוכחות אף התווספו גילויים שהיטו את הכף.

פורסם בתאריך: 30/11/2020

גלובס

האישה רוצה למכור את הבית, הבעל רוצה שלום בית

בני זוג המצויים בהליך גירושין קיבלו צו לפירוק השיתוף בדירתם המשותפת, אולם אז ביקש הבעל שלום בית. מה קבע בית המשפט ?

פורסם בתאריך: 15/11/2020

Makor Rishon Logo

שפיטה מרחוק

אילוצי הקורונה הביאו את בתי המשפט לוותר על הנוכחות הפיזית של הצדדים, ולקיים את הדיון בשיחות וידאו. בהנהלת בתי המשפט מצביעים על היתרונות ומציעים לאמץ את השינוי גם לאחר המשבר.

פורסם בתאריך: 13/11/2020

כאן 11

פסק דין מהפכני: ביטול צוואה בטענה של "אפוטרופוס למעשה" (רדיו)

עו"ד דניאל פרידנברג בראיון לתכנית הרדיו "60 החדש" ברשת "כאן" של תאגיד השידור הציבורי, בנושא פסק הדין התקדימי של בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב. האם ניתן לבטל צוואה מחמת מעורבות של "אפוטרופוס למעשה" ?

פורסם בתאריך: 8/11/2020

Walla

האב "ניתק מגע" ולא הוריש דבר לילדים. מה פסק בית המשפט?

האב הדיר את ילדיו מהנישואים הראשונים והשניים וחילק את הירושה לאשתו השלישית ולבנם המשותף. הצאצאים טענו שניתק עמם מגע וביהמ"ש דן בשאלה האם רגשות מהווים עילה לביטול צוואה.

פורסם בתאריך: 25/10/2020

Walla

אופס, המזונות התכווצו: למה הפחית ביהמ"ש שני שליש מדמי המזונות?

בית המשפט למשפחה קבע כי דמי המזונות שישלם אב לגרושתו לשלוש בנותיו יעמדו על 2,000 שקל, אבל המחוזי במרכז-לוד קיבל את ערעורו ופסק על 650 שקלים. מדוע זה קרה?

פורסם בתאריך: 14/10/2020

גלובס

הסכסוך המשפחתי שהוביל לקביעה תקדימית: משק נרכש על ידי שני אחים

אף שרשות מקרקעי ישראל מאפשרת לרשום רק בעלים אחד לנחלה, בית המשפט המחוזי קבע שהמשק הוא בבעלות משותפת של שני אחים.

פורסם בתאריך: 20/9/2020

גלובס

מומחי "גלובס" מסכמים את שנת המשפט תש"פ

עיתון "גלובס" מסכם בסיוע מומחי משפט כמה מפסקי הדין החשובים של שנת תש"פ בתחומים שונים.

פורסם בתאריך: 15/9/2020

matzav_haruach_logo

והדין – דין אמת, ללא קשר לשיוך מגזרי

מאמר תגובה של עורכי הדין הופמן ופרידנברג בעקבות מאמר שהציג באור שלילי (ושלא בצדק) את דייני בתי הדין הרבניים.

פורסם בתאריך: 12/6/2020

Yedioth

כמה שווה כתובה של מיליון לירות משנת 1979? (מהדורה מודפסת)

אישה הנמצאת בהליכי גירושין דרשה את כתובתה מלפני 40 שנה. בית הדין הרבני קבע כי מיליון לירות שוות היום בהצמדה למדד כ-680,000 ש"ח, ובהצמדה לדולר כ-164,000 ש"ח. כמה היא קיבלה לבסוף?

פורסם בתאריך: 1/9/2020

גלובס

המיליונר, הסכם הממון שבמחלוקת ודירת המריבה

הסכם ממון חייב את האישה בפיצוי מוסכם בסך 150 דולר ליום על כל יום איחור בפינוי דירת בעלה לשעבר, איש עסקים אמיד שהונו מוערך בעשרות מיליוני שקלים. תביעת האישה לביטול ההסכם נדחתה, תוך שבית המשפט למשפחה מבהיר: "הסיכוי לבטל הסכם ממון נדיר. הפיצוי שנקבע סביר". האישה מערערת למחוזי: "הפיצוי דרקוני".

פורסם בתאריך: 10/11/2019

גלובס

האישה התחרטה – הנחלה תימכר (מהדורה מודפסת)

בני זוג התחייבו בהסכם הגירושין שלא למכור את המשק אך האישה נקלעה לקשיים וביקשה למכור אותו בכל זאת. בית המשפט פסק לטובתה.

פורסם בתאריך: 28/7/2020

דה מרקר

דילים עדתיים במינוי דיינים – טור הפרשנויות של "דה מרקר"

צריך לשים סוף לדילים העדתיים בבתי הדין הרבניים. בתי הדין הרבניים עמוסים לעייפה והצורך במינויים חדשים קריטי. המינויים מוכרחים להתבצע ע"פ פרמטרים מקצועיים – כשהמוצא העדתי, השיוך המגזרי, מרקם וצבע הכיפה מוכרחים להישאר מחוץ למערכת השיקולים.

פורסם בתאריך: 17/6/2020

Yedioth

מחיר הבגידה (מהדורה מודפסת)

אישה ביקשה לבטל הסכם גירושין שחתמה עליו, לדבריה בגלל לחץ, אך בית המשפט דחה את התביעה. הסיבה: האישה צולמה נפגשת עם גבר זר במלון.

פורסם בתאריך: 25/5/20

Shabaton

למהותו של קורבן התמיד

מאמר תורני בעמוד השער של השבועון המוביל לציבור הדתי. פרשת תצוה תשע"ט.

פורסם בתאריך: 10/2/2019

Yedioth

אנשי העיר

עו"ד אוהד הופמן, פאראמדיק במגן דוד אדום. "ידיעות פתח תקוה"

פורסם בתאריך: 8/2/2019

YNET

כמה שווה עכשיו כתובה שהייתה שווה מיליון לירות בשנת 1979?

אישה הנמצאת בהליכי גירושים דרשה את כתובתה מלפני 41 שנה. בית הדין הרבני קבע כי מיליון לירות שוות היום בהצמדה למדד כ-680 אלף שקל, ובהצמדה לדולר כ-164 אלף שקל. כמה היא קיבלה לבסוף?

פורסם בתאריך: 1/9/2020

ככר השבת

צוואת האדמו"ר מסאדיגורה: זווית משפטית

הסערה שעולם החסידות בשבוע האחרון בעקבות צוואת האדמו"ר מסאדיגורה זצוק"ל, העלתה שאלות רבות. מזווית משפטית, כותבים עורכי הדין האם ניתן להוריש חסידים.

פורסם בתאריך: 27/8/2020

Walla

שימש לגידול תותים או מריחואנה? ארון המריבה שעלה ביוקר

בית הדין הרבני בתל אביב נדרש לאחרונה לסכסוך גירושין בין בני זוג שנסוב אודות ארון ביתי לגידול הידרופוני. הבעל טען שמדובר בארון לגידול תותים ועגבניות שרי, אבל בית הדין העדיף את גרסת האישה לפיה מדובר בארון לגידול קנאביס – "תחביב" שכילה את כספיו של הבעל.

פורסם בתאריך: 11/8/2020

כאן 11

תכנית הרדיו "60 החדש" עם איציק יושע (צוואה הדדית)

עו"ד אוהד הופמן בראיון לתכנית הרדיו של "כאן" – תאגיד השידור הציבורי בנושא צוואה הדדית. לחצו כאן כדי להאזין.

פורסם בתאריך: 10/8/2020

Walla

דירת הירושה של הסבתא: סיפור על אחיינים תמימים ודוד ממולח

הסבתא נפטרה, ובנה ניצל את תמימות אחייניו – ילדיו של בן אחר הלך לעולמו לפניה – כדי לעשות שימוש בלעדי בדירה שהותירה באשקלון. כאשר הנכדים גילו את התרמית, הם הגישו לבית המשפט תביעה למכירת הדירה ולקבלת חלקם בדמי השימוש לאורך השנים. מה פסק בית המשפט?

פורסם בתאריך: 3/8/2020

גלובס

האישה התחרטה על ההסכם עם הגרוש, והנחלה תימכר

בני הזוג התחייבו בהסכם הגירושין שלא למכור את המשק אך האישה נקלעה לקשיים וביקשה למכור אותו בכל זאת. בית המשפט פסק לטובתה.

פורסם בתאריך: 28/7/2020

Walla

הסיפור הלא ייאמן של התא"ל הבכיר, הסחיטה המינית ובית הדין

אישה שהתכתבה בשם בדוי עם עם בעלה, תא"ל בכיר, כדי להפלילו סחטה ממנו מידע רגיש והשתמשה נגדו בהסכם הגירושין. שנתיים לאחר מכן הוא עתר לבית הדין הרבני, וזו הייתה הפסיקה.

פורסם בתאריך: 2/7/2020

Walla

העשקת וגם ירשת? הפסיקה הדרמטית של בית המשפט

האב התאלמן, האישה העבירה בלי ידיעתו את הדירה על שמה, הצאצאים תבעו – ובית המשפט הפתיע. לפעמים, גם כשהסיפור נראה ברור נכנסים לתוכו אלמנטים שמשנים את התמונה.

פורסם בתאריך: 29/6/2020

כאן 11

תכנית הרדיו "60 החדש" עם איציק יושע (צוואות)

עו"ד דניאל פרידנברג בראיון לתכנית הרדיו של "כאן" – תאגיד השידור הציבורי בנושא צוואות.

פורסם בתאריך: 28/6/2020

Isrtael Hayom

הנישואים נמשכו שבוע – האישה מעגנת את בעלה שנים

הריב בין בני הזוג החל כבר בליל החתונה, ואחרי ימים ספורים דרכיהם נפרדו. מאז עושה האישה הכל כדי למנוע מבעלה חיים חדשים. בית הדין: "מהמקרים הקשים שפגשנו".

פורסם בתאריך: 19/6/2020

גלובס

הבת נגד האם: למי שייכת הנחלה במקרה שאין הסכם כתוב?

פסק דין קבע כי ניתן להסתמך על הסכם בעל-פה בעסקת מקרקעין משפחתית.

פורסם בתאריך: 18/6/2020

דה מרקר

צריך לשים סוף לדילים העדתיים בבתי הדין הרבניים

בתי הדין הרבניים עמוסים לעייפה, והצורך במינויים חדשים קריטי. המינויים מוכרחים להתבצע על פי פרמטרים מקצועיים – כשהמוצא העדתי, השיוך המגזרי, מרקם וצבע הכיפה מוכרחים להישאר מחוץ למערכת השיקולים.

פורסם בתאריך: 17/6/2020

Walla

נפרדה מהבעל, וכשמת דרשה את הירושה: מה פסק בית המשפט?

אדם שרעייתו בגדה בו רצה להתגרש, אך נכנס לתרדמת. כעבור מספר שנים הוא הלך לעולמו והיא חזרה לתבוע את כספי הירושה. הפסיקה של בית המשפט גרמה לה להבין שלפעמים עדיף להיות אנושי.

פורסם בתאריך: 17/6/2020

כלכליסט

כשטינדר ו"רועה זונות" מגיעים לפסיקת בית הדין הרבני

בפסיקה יוצאת דופן קובע ביה"ד הרבני כי הופעתה של אישה בטינדר לא יכולה לשלול את זכאותה לכתובתה: "לאישה היה חשבון בטינדר ללא ראיות על הפעילות באפליקציה".

פורסם בתאריך: 15/6/2020

ככר השבת

שיוך מגזרי לא יכול להיות שיקול בבחירת דיינים

לא מן הנמנע כי ה"דילים" של וועדות המינוי גורמים לדחיקתם החוצה של מועמדים מוכשרים שלא מטעמים מקצועיים ושכל "חטאם" הוא השתייכות למגזר שכבר מילא את המכסה (דעה)

פורסם בתאריך: 11/6/2020

Walla

פטור מאגרות והקלת העומס: המשימות הדחופות של ניסנקורן

כניסתו של שר המשפטים למשרדו החדש מלווה באתגרים רבים. מומחי משפט מתחומי התמחות שונים נשאלו מהן המשימות החשובות שלו – ויש לא מעט כאלה.

פורסם בתאריך: 31/5/2020

כלכליסט

הבעל לא גילה לאישתו שהשקיע בשוק ההון – והפסיד את חלקו בכספי הפנסיה שלה

בית משפט מחוזי קבע כי אף שההשקעות של הבעל נועדו להיטיב את מצב הכלכלי של המשפחה, העובדה כי פדה חלק מכספי הפנסיה שלו ללא הסכמת האישה – ראויה להילקח בחשבון בעת איזון הנכסים ביניהם כחלק מהליך גירושים.

פורסם בתאריך: 20/5/2020

כלכליסט

המחוזי דחה בקשה לביטול תשלום מזונות בשל משבר הקורונה

גבר טען כי בשל מצב המשק בעקבות התפשטות הנגיף, אין לו כלל הכנסה כעצמאי והוא אינו זכאי לדמי אבטלה. על כן, טען, פסיקת ביהמ"ש לענייני משפחה לפיה הוא מחויב במזונות, מנותקת מהמציאות; השופטת ורדה פלאוט: "עם כל ההבנה למצבו, לא ניתן לשנות מצב קיים בשל נסיבות – קיצוניות וחריגות, אך זמניות".

פורסם בתאריך: 12/4/2020

גלובס

דעה: בדרך לגל של "גירושי קורונה"?

המציאות החדשה שנכפתה באחת על כולנו יצרה נסיבות נעימות פחות מהשגרה שבה כולם הורגלו • מטבע הדברים מדובר ב"גורמי סיכון" לחיכוכים על רקע משפחתי.

פורסם בתאריך: 1/4/2020

Walla

הביקוש לצוואות עלה, אבל מי יכתוב אותן בימים האלה?

נגיף הקורונה גורם לאנשים בקבוצת הסיכון לפנות למומחי ירושה על מנת לכתוב צוואה, אבל ההגבלות הממשלתיות מונעות מהם להיפגש עמם ולעשות את זה פיזית. האם אפשר בכל זאת להתגבר על הקשיים? עורכי דין לענייני משפחה וירושה מסבירים.

פורסם בתאריך: 1/4/2020

גלובס

גירושים בצל הקורונה: הפחתת דמי מזונות, מכירת בתים משותפים וביטול הסדרי ראייה

לבית המשפט הגיעה בקשתו של איש עסקים אמיד שמבקש לפרק את השיתוף עם אשתו בבית המגורים, להפחית את המזונות עבורה במחצית ל-10,000 שקל בחודש ולוותר על רכב המזארטי שהיא מתעקשת עליו • הטענה: בעקבות משבר הקורונה הוא נקלע למצב של אי-ודאות כלכלית.

פורסם בתאריך: 25/3/2020

גלובס

מה קורה כשהורה גרוש נדרש להיכנס לבידוד, והאם יש עילה לבטל מזונות? מומחי המשפט של גלובס עושים סדר

הרשת מלאה בשאלות כמו "האם הסדרי הראייה נמשכים כרגיל גם לאחר שניתנה הנחיה שלא לצאת מהבתים", ו"האם ניתן להפחית מזונות ילדים בתקופה זו" • לא לכל השאלות יש תשובות, אולם מומחי המשפט מנסים לצמצם מעט את חוסר הוודאות.

פורסם בתאריך: 20/3/2020

Isrtael Hayom

המדריך המלא לגרוש במשבר הקורונה

האם לשנות את זמני השהות בתקופה בה הילדים נמצאים בבית, ומה בנוגע לתשלום דמי המזונות למי שנותר ללא הכנסה? כל התשובות.

פורסם בתאריך: 19/3/2020

YNET

קורונה נגד קורונה: זכויות הורים גרושים בצל המשבר

משבר הנגיף והלחץ סביבו יוצרים מתחים נוספים בין הורים גרושים. מה קורה אם אחד הצדדים נכנס לבידוד, או מתעקש לקחת את הילד לחו"ל? מדריך.

פורסם בתאריך: 16/3/2020

גלובס

מחקר: נשים שקודמו לתפקידים בכירים מתגרשות יותר מגברים

לדברי החוקרים, סיכויי הגירושים גברו גם כי נשים שקודמו לתפקידים בכירים יכלו למצוא פרטנרים אחרים מתאימים בסביבתן.

פורסם בתאריך: 5/3/2020

YNET

מחיר הבגידה: מה יעלה בגורל הסכם הגירושין שנחתם?

אישה ביקשה לבטל הסכם גירושין שחתמה עליו, לדבריה בגלל לחץ, אך ביהמ"ש דחה את התביעה. הסיבה: האישה צולמה נפגשת עם גבר זר במלון

פורסם בתאריך: 25/2/2020

כאן 11

תכנית הטלוויזיה "סטטוס חוק" עם יניר קוזין (משמורת משותפת)

ראיון טלוויזיוני עם עו"ד דניאל פרידנברג בנושא משמורת משותפת.

פורסם בתאריך: 28/10/2019

News1

ג'פרי אפשטיין כמשל – האם הקורבנות זכאיות לירושת התוקף?

המיליארדר נפטר, וככל הידוע לא הותיר צוואה איך מבטיחים תשלום לכיסוי חובות שטרם נתבעו, לפני שהכספים יועברו ליורשים?

פורסם בתאריך: 15/9/2019

כאן 11

תכנית הטלוויזיה "סטטוס חוק" עם יניר קוזין (פסק דין "הבוגדת")

ראיון טלוויזיוני עם עו"ד דניאל פרידנברג בנושא "פסק דין הבוגדת" שניתן ע"י בית המשפט העליון. לחצו על הקישור כדי לצפות.

פורסם בתאריך: 10/9/2019

News1

פסק דין "הבוגדת 2"? סערה מיותרת

מי שיטרח לקרוא את "פסק דין הבוגדת 2" של בית הדין הרבני הגדול, יגלה שאין כל מקום להתנפלות על הדיינים. הם יישמו כהלכה את עקרונות המשפט האזרחי, והגיעו לתוצאה שהיא גם צודקת וגם הוגנת.

פורסם בתאריך: 9/9/2019

גלובס

נתונים דומים, הלכה שונה?

קשה לעכל: מה שנכון לזוג שמתגרש ב-2019 לא יהיה נכון לזוג עם נתונים דומים.

פורסם בתאריך: 25/8/2019

Isrtael Hayom

מדריך: כך תורישו את כספכם לחתול

מעצב האופנה קרל לאגרפלד הוריש לחתולה שלו 150 מיליון ליש"ט • עורכי הדין דניאל פרידנבג ואוהד הופמן מסבירים איך גם אתם תוכלו לנקום במשפחה מהקבר.

פורסם בתאריך: 21/2/2019

103fm

ראיון לתכנית הרדיו של גלעד שלמור וברהנו טגניה בנושא זכויות הירושה במקרי רצח

עו"ד אוהד הופמן, מומחה לדיני משפחה וירושה, הסביר מה קורה עם ירושת האדם הנרצח, על כל האפשרויות.

פורסם בתאריך: 6/2/2019

mariv

בשם האב: הוליד ילד בשביל שיישא את שם המשפחה של אביו

אישה ביקשה מבית המשפט להעניק לבנה גם את שם משפחתה, בנוסף לזה של האב שאינו לוקח חלק בחיי הילד ומצידו טוען שהולדת הילד נועדה לצורך שימור זכר אביו שנפטר.

פורסם בתאריך: 4/2/2019

Inn

רוצחי בני זוג גם יירשו אותם?

חוקי הירושה קובעים כי מי שגרם למותו של מוריש יהיה פסול מלרשת אותו, אבל יש גם לא מעט מגבלות ואף אפשרות למוריש למחול על הירצחו.

פורסם בתאריך: 17/12/2018

News1

רצחת ולא ירשת

זכויות הירושה של מי שהורשע ברצח המוריש. החוק מונע מצב בו רוצח או מי שמנסה לרצוח אינו יכול לרשת את קורבנו. עם זאת, קיימים מצבים מורכבים יותר, בהם יכולה צוואה מסודרת לסייע במניעת עוול.

פורסם בתאריך: 16/12/2018

Walla

רשמתם בכתובה מיליון שקל? ייתכן שבאמת תצטרכו לשלם

זוגות רבים שנישאים סבורים כי הסכום הנכתב בכתובה הוא "לשם כבוד" בלבד; אך חשוב לזכור שהכתובה היא מסמך משפטי לכל דבר. אז מה הסיכוי שהחתן ייאלץ לשלם סכומים מופרזים?

פורסם בתאריך: 16/7/2017

כלכליסט

מנהל הליכי גירושין? תכין צוואה!

בהיעדר צוואה, ברירת המחדל של חוק הירושה היא העברת העיזבון לבת הזוג ולילדים – אפשרות שלעיתים עומדת בניגוד לרצונו של אדם שמנהל הליכי גירושין.

פורסם בתאריך: 26/5/2017

גלובס

אלמנת קש

א' המנוח, הותיר רכוש רב לאחר מותו, כולל בית בהרצליה-פיתוח. בנותיו הגישו בקשה לקיום צוואתו שבה הוריש להן את כל רכושו. אלא שאז נכנסה לתמונה אלמנתו, שהייתה צעירה ממנו ב-30 שנה וטענה שיש לבטל את הצוואה, משום שהמנוח ערך צוואה מאוחרת לטובתה, ושזו ננגנבה מהכספת.

פורסם בתאריך: 4/4/2017